مقالات

4 معیار فرش ماشینی کاشان را همین الان بدانید

4 معیار فرش ماشینی کاشان را همین الان بدانید 1

بهترین فرش ماشینی از نظر تعداد شانه و تراکم :

تعداد شانه و تراکم یکی از مهم ترین مولفه ها در تعیین کیفیت فرش است . در واقع هر چه فرش ماشینی کیفیت بالاتری داشته باشد ، شانه و تراکم آن بیشتر می شود . مثلا فرش هزار و دویست شانه بهتر از فرش 700شانه است وبه همین دلیل اگر دقت کنید فرش هزار و دویست شانه قیمت بیشتری نسبت به فرش هفتصد شانه دارد .

باید گفت که فرش 1500 شانه با اختلاف بسیار از نظر تعداد شانه و تراکم جدیدترین و بهترین فرش محسوب می شود . فرش ماشینی هزار و پانصد شانه با تراکم چهار هزار و پانصد در صنعت فرش با کمک جدیدترین ماشین آلات روز دنیا تولید می شود و در حال حاظر تراکمی همانند تراکم فرش های دستباف که در ایران بافته میشود دارد ، بنا بر این این فرش ها به خاطر نزدیکی به فرش های دستباف ، می تواند به عنوان بهترین گزینه فرش ماشینی به شمار برود .

بهترین فرش ماشینی از نظر شرایط منزل :

فرشی که می خواهید بخرید باید بر اساس نیاز شما انتخاب شود .

با وجود اینکه فرش های 1500 شانه در حال حاضر گران ترین فرش های موجود در بازار هستند ، اما به دلیل خاب کم ( باریکی و ضخامت کم ) آن برای مکان هایی که روی آن ها نشست و برخواست کمی می شود و کمتر رفت و آمد می شود بیشتر توصیه می شود .

فرش 1200 شانه نیز به دلیل خاب کم توصیه می شود ، برای مکان هایی است که نشست و برخاست ها بر روی مبلمان هستند توصیه می شود ، بنا بر این استفاده از فرش های هزار و پانصد و هزار و دویست شانه در سالن های پذیرایی بیشتر توصیه می شود .

فرش ماشینی هزار شانه علاوه بر ظرافت و تراکم بافت بالا ، خاب بیشتری نسبت به فرش های هزار و دویست و هزار و پانصد شانه دارد. از این نوع فرش ها هم می توان برای سالن های پذیرایی استفاده کرد و هم برای جاهایی که روی فرش نشست و برخاست می شود میتوان استفاده کرد .

فرش‌های 700 شانه نیز در مقایسه با قیمت‌های پایین ‌تر ، محصول رایج‌ تری برای مصارف خانگی هستند .

شایان ذکر است فرش 700 شانه به دلیل تنوع بالا دستگاه های تولیدی فرش دارای انواع مختلفی می باشد و در انتخاب آن باید توجه بیشتری داشت .

4روش طلایی برای شستن فرش و موکت در خانه

البته همین نکات  برای فرش های پانصد شانه نیز وجود دارد .

از فرش های 700 و 500 شانه هم در اتاق خواب ، هم در اتاق نشیمن و هم در سالن پذیرایی میتوان استفاده کرد .

اخیراً نقشه های یکسان بر روی ماشین آلات های مختلف تولید می شود و می توان از فرش ها به صورت ترکیبی استفاده کرد ، به عنوان مثال می توان از فرش هزار و دویست شانه در سالن پذیرایی ، از فرش هزار شانه در اتاق نشیمن و از فرش هفتصد شانه در اتاق خواب استفاده کرد و تمامی نقشه فرش ها به مثل هم باشند .

این روش باعث صرفه جویی در بودجه شده و بهترین استفاده از فرش ها  در منزل  صورت می گیرد .

4 معیار فرش ماشینی کاشان را همین الان بدانید 3

بهترین فرش ماشینی از نظر نخ خاب :

الیاف و مواد اولیه مورد استفاده در فرش های ماشینی تاثیر زیادی بر کیفیت فرش بافته شده دارند . با توجه به اینکه درصد زیادی از فرش از نخ خاب است ، باید گفت که کیفیت فرش به کیفیت نخ خاب بستگی دارد .

بنا بر این بهترین فرش ماشینی باید فرشی باشد که از نخ خاب با کیفیت بافته شده باشد .

 الیاف صنعتی که برای بافت فرش ماشینی از آن ها استفاده میشوند  عبارت اند از ؛ الیاف پلی استر ، پلی پروپیلن ، ویسکوز ، ورجین ، اکریلیک و . . . .

بهترین این الیاف که در نخ خاب فرش مورد استفاده قرار میگیرد ، الیاف اکریلیک است .

 الیاف اکریلیک در انواع هیت ست و ترک تولید می شود و در نخ خاب فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرندد.

با توجه به اینکه الیاف پلی استر که از نظر کیفیت بعد از الیاف اکریلیک در رتبه دوم قرار دارند و گفته می شود جایگزین الیاف اکریلیک می شوند ، این را بدانید که فرش با نخ خاب پلی استر از نظر ظاهری بهتر و ظاهر زیبا تری نسبت به فرش های اکریلیک  به مخاطب هدیه می دهند .

پس می توان گفت یکی از بهترین انواع فرش ماشینی موجود در بازار ایران ، فرش ماشینی اکریلیک هستند .

فرش‌های بافته شده از الیاف اکریلیک کیفیت بالایی دارند و می‌توانند سال‌ های سال برای شما دوام داشته باشند و باقی بماند . همچنین مهمترین خصوصیاتی که در فرش هلی بافته شده با اکرلیک به چشم می خورد مقاومت در برابر عوامل محیطی ، ماندگاری بالا ، مقاومت در برابر نور خورشید و مقاومت در برابر حرارت آنی است .

بهترین فرش ماشینی از نظر ارزش خرید نسبت به قیمت :

در حال حاضر فرش ماشینی هفتصد و هزار و دویست شانه بهترین فرش های ماشینی از نظر ارزش خرید نسبت به قیمت هستند ، با توجه به واکنشی که مردم نشان می دهند .

فرش ماشینی هفتصد شانه برای هر سلیقه ای مناسب است و می تواند فرشی ارزان با طرح های مختلف برای فرش کردن منزل شما باشد .

فرش هزار  و دویست شانه نیز از نظر ظرافت یکی از بهترین فرش های ماشینی به حساب می آید و همچنین نسبت به فرش هزار شانه ظریف تر و زیباتر و از فرش هزار و پانصد شانه ارزان تر است و به همین دلیل است که اکثر افراد در بین فرش های ماشینی با تعداد شانه بالا ، فرش هزار و دویست شانه با تراکم سه هزار و ششصد را انتخاب می کنند .

بهترین متریال برای فرش ماشینی :

در بالا توضیح مختصری دادیم و از هر جنبه مشخص کردیم که بهترین فرش ماشینی بازار ایران کدام نوع فرش است . حال در این قسمت می خواهیم به صورت تخصصی برای شما بیان کنیم که بهترین جنس برای فرش ماشینی چیست و به مواد اولیه و نخ های فرش ماشینی نگاهی عمیق داشته باشید .

ما در فرش سه نوع نخ داریم که هر کدام کارکردی دارند :

نخ خاب : این نخ مهم ترین نخ فرش به شمار می آید و تقریباً هفتاد درصد حجم فرش ماشینی را پوشش می دهد . به همین دلیل است که آنها در فرش بسیار مهم هستند. نخ خاب ، نخ هایی هستند که وقتی زیر پای خود راه می رویم احساس می کنیم .

نخ خاب ، زیبایی و ظاهر فرش را به ترسیم می کنند .

نخ تار و نخ پود : نخ تار وپود اصطلاحی است که معمولاً با هم استفاده می شود ، اما دو نوع نخ وجود دارد .

یک نخ تار که نخی نازک و بلندی است و برای تقویت و فرم دادن به فرش استفاده می شود .

نخ پود هم نخی ضخیم و کوتاهی است که از زیر و روی نخ تار عبور می کند  و به فرش  دوام می دهد .

بهترین متریال برای نخ خاب در فرش های ماشینی :

الیاف متعددی برای فرش ماشینی و نخ خاب مورد استفاده قرار می گیرد .

همه تولیدکنندگان به نقش نخ خاب در فرش ماشینی واقف هستند و بنا بر این باید از بهترین نخ ها برای ارتقای کیفیت فرش های خود استفاده کنند .

انواع الیاف موجود در صنعت فرش ماشینی که قابل استفاده برای نخ خاب هستند عبارتند از : نخ اکریلیک ، نخ پلی استر ، نخ ترک خورده ، نخ پلی پروپیلن ، نخ ویسکوز ، نخ بی سی اف  و . . . .

اما در این میان ، نخ اکریلیک و نخ پلی استر از همه نخ های فرش ماشینی بهتر هستند . البته به خاطر داشته باشید که بهترین نخ موجود در بازار ، نخ اکریلیک بوده و به دنبال آن الیاف پلی استر قرار گرفته است . البته این نکته را بدانید که هر نخی ویژگی های خاص خود را دارد که به دلیل همین ویژگی های متفاوت طرفداران خاص خود را دارد .

اگر بخواهیم مهمترین ویژگی های الیاف پلی استر را بگوییم :

  1. درخشندگی فوق العاده ای دارد.
  2. شبیه به فرش های دستباف ابریشمی است .
  3. جلوه بسیار زیبایی به فرش می دهد .
  4. در برابر عوامل محیطی مقاوم است .
  5. ضد حساسیت است .

اما فرش های اکریلیک دارای ویژگی های زیر هستند :

1 .  فرش های اکریلیک ماندگاری بسیار بالایی دارند .

2 . شبیه به فرش های دستباف پشمی است .

3 . مقاوم در برابر حرارت آنی .

4 . در برابر نور خورشید مقاومت می کند .

5 . ماندگاری طولانی تری نسبت به سایر فرش ها دارد .

نخ اکریلیک گرانتر از نخ پلی استر است ، اما امروزه از نخ پلی استر بیشتر استفاده می شود زیرا ضد حساسیت است .

بهترین متریال برای نخ تار و پود در فرش های ماشینی :

نخ تار و پود نیز برای تقویت و افزایش عمر فرش اهمیت ویژه ای دارند . در این نخ ها باید از الیافی استفاده شود که بتواند مشکلات محیطی از جمله گرما و رطوبت را تحمل کند .

بهترین الیافی که می توان برای نخ پود استفاده کرد ، نخ پنبه است.

نخ پنبه هم طبیعی است ، هم قیمت مناسبی دارد و هم استحکام بالایی دارد .

 از الیاف پلی استر در نخ تار استفاده می شود، زیرا بسیار بادوام بوده و قیمت مناسبی نیز دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *