مقالات

چگونه فرش را براق کنیم؟ (ترفندهای برق انداختن فرش)

چگونه فرش را براق کنیم

چگونه فرش را براق کنیم ؟ در حال حاضر مردم با توجه به بالا رفتن هزینه های  زندگی، دنبال راه هایی برای  کم کردن هزینه هایی خود هستند؛ مخصوصا خانم های خانه دار که برای تمیزی هر چه بیشتر خانه خود دنبال  روش های مختلفی هستند و مهمترین قسمت خانه که نقش مهمی  در ظاهر خانه دارد فرش است که افراد زیادی سوالشان این است که چگونه فرش را براق کنیم؟ اگر این سوال هم ذهن شما را درگیر کرده است، باید بگوییم که با خواندن ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی هایپرکارپت با روش های براق کردن فرش آشنا می شوید.

چگونه فرش را براق کنیم؟

 • قالیشویی: بعضی از افرد به دلیل اینکه وقت کافی برای تمیز کردن فرش های خود ندارند برای  براق کردن فرش های خود آنها را به قالیشویی می دهند به خاطر اینکه آنها بر این باور هستند که قالیشویی ها از مواد مخصوصی استفده میکنند که باعث براق شدن فرش می شود.
 • براق ردن فرش به کمک بخارشور: با استفاده از دستگاه بخارشور به راحتی می توانید در خانه فرش های خود را تمیز و براق کنید؛ برای استفاده از دستگاه بخارشور مخزن آن را با آب ولرم پر کرده و مایع شوینده مناسب فرش های خود را داخل آن بریزید،اول فرش را جارو کرده و بعد با استفاده از بخارشور فرش را تمیز کرده.
 • استفاده از جاروبرقی: یکی از روش های ساده و در سترس برای براق شدن فرش ، استفاده از جاروبرقی است اگر شما هر وقت فرش هایتان گرد و غبار میگیرد و کثیف می شود را زود به زود مثلا هفته ای دو الی سه بار جارو کنید باعث براق شدن فرشهایتان می شود.
 • استفاده از شامپو فرش: یکی از روش هایی که برای تمیزی و براق شدن فرش میتوان استفاده کرد استفاده از محلول ششامپو فرش است برای این کار مقداری شامپو فرش را با آب ولرم مخلوط کرده و با استفاده از یک اسکاج هر جایی از فرش که کثیف شده را تمیز کنید و بعد با یک دستال خشک سططح فرش را خشک کرده استفاده از شامپو فرش علاوه بر تمیزی فرش را براق میکند.
 • پودر صابون: شما می توانید مقداری صابون را رنده کنید و با آب ولرم مخلوط کنید و بعد از اینکه فرش را جارو کردید با استفاده از این ترکیب هر لکه ای که روی فرش ایجاد شده را ازبین ببرید  و فرشتان  را تمیز و براق  کنید.
 • جوش شیرین: یکی دیگر از روش ها برای براق و تمیز شدن فرش استفاده از جوش شیرین است. روی هر قسمتی از فرش که کدر شده مقداری جوش شیرین بپاشید و با یک دستمال مرطوب فرش را تمیز کنید و بعد با یک دستمال خشک رطوبت فرش را بگیرید.
 • استفاده از نشاسته ذرت: نشاسته ذرت علاوه بر کاربردهایی که در صنعت غذا و شیرینی سازی دارد میتوان برای تمیزی و براق شدن فرش از آن استفاده کرد؛ هر موقع فرش شما کثیف شد شما میتوانید برای درخشان شدن فرش  مقداری نشاسته ذرت را روی قسمت  هایی که کدر شده بپاشید و بعد از گذشت یک ساعت با استفاده از جارو برقی فرش را جارو کنید  .

چگونه ریشه  فرش را سفید کنیم؟

هنگامی که افراد خودشان در منزل فرش هایشان را  میشورند بعد از اینکه فرش ها  خشک میشوند افراد میبینند که ریشه فرش ها  زرد شده .

یکی از روش ها برای سفید شدن ریشه فرش استفاده از مایع  سفید کننده یا همان وایتکس است.

شستن ریشه با شامپو فرش یا مایع ظرفشویی یکی دیگر از روش های سفید کردن ریشه فرش است.

با وجود روش های مختلف برای سفید کردن ریشه های فرش ، شما میتوانید با  روش هایی مثل چسب زدن ریشه های فرش یا استفاده از کاور ریشه از کثیف شدن ریشه  های فرش جلوگیری کنید.

 روش های برق انداختن فرش

نکات مهم برای تمیز نگه داشتن فرش به مدت طولانی تر

 • استفاده از رو فرشی
 • هر زمانی فرش کثیف شد با توجه به نوع لکه ایجاد شده از شوینده مناسب استفاده کنید و آن لکه را هر چه سریع تر از بین ببرید .
 • چند بار در هفته فرش را جارو برقی بکشید.

مراحل شست و شو و براق کردن فرش در  قالیشویی معتبر

 1. غبارگیری: در این مرحله گرد و غبار و … که در درون تارر و پود فرش است  را با  جاروبرقی های صنعتی کششیده میشود تا گرد و غبار داخل فرش نماند.
 2. لکه برداری:  در این مرحله اگر لکه ای روی فرش باشد با توجه به نوع لکه با استفاده از دستگاه های مخصوص  و یا محلول های مخصوص لکه ها  رو از بین می برند.
 3. ترمیم و رفوگری:  عیوب فرش مثل پارگی ، سوختگی و…  بایید قبل از  شسستشو برطرف بشه  به خاطر اینکه ممکنه با شسشتشو عییوب فرش بیششتر شود.
 4. شسستشوی فرش: بعد از مراحل گفته شده متناسب با جنس فرش با شوینده مناسب فرش شسته  می شود.
 5. آبکشی: بعد از شستشو طی چند مرحله فرش آبکشی می شود و فرش  را به صورت کاملا تمیز به مشتری تحویل می دهند.
 6. خشک کردن: برای خشک کردن فرش آن را داخل دستگاه آبگیری قرار می دهند بدون اینکه لازم باشد فرش را پهن کنند تا خشک شود .
 7. تحویل فرش: در آخر فرش را به صورت لوله و کاور شده به مشتری تحویل می دهند.

سخن پایانی

در این مقاله ما تلاش کردیم روش های مختلفی برای براق کردن فرش های شما بیان کنیم تا از این به بعد دغدغه ای برای اینکه چگونه فرش های خودتان را درخشان کنید نداشته باشید. از انجایی که فرش های تمیز و براق در ظاهر منزلتان تاثیر زیادی دارد شما می توانید این روش ها  را به کار ببرید تا فرش براقی داشته باشید.در صورت نداشتن وقت کافی برای تمیز کردن فرش در منزل با استفاده از یکی  از روش های گفته شده شما می توانید با پرس و جو و اطلاع کافی فرش خودتان را به یکی از قالیشویی های معتبر بدهید تا باخیال راحت فرش خود را تمیز و مرتب تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *